E-ticaret Gümrük Beyanı Nedir?

November 8, 2017
post-image

 

  Elektronik ticaret gümrük beyannamesi (etgb), ithalat ve ihracat icra eden şirketler için ancak yetkilendirilmiş taşıyıcı firmalar ya da operatörler tarafınca dijital ortamda düzenlenen bir belgedir. Etgb rejimine mevzu eşya ya da ürünün tutarı 7500 Euro ve ağırlığı 150 kg'ı aşmamalıdır. Bu şartları taşıyan ürünlerin ihracatına “hızlandırılmış ihracat”, “mikro ihracat” veya “etgb” adı verilir.

   Etgb, gümrük müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanır ve vergi daireleri otomasyon projesi (vedop) sistemine aktarılır. Etgb çıktıları ile kdv iadesi talebinde bulunulabilir. Gümrük müşavirleri tarafından düzenlenemez. Taşıyıcı şirketler, ürünleri teslim aldıktan sonra kısa zaman içinde yasal işlemleri bitirerek, gönderici firmaya etgb evraklarını mail yoluyla iletir.

   Tüm gümrük işlemlerine ait faaliyetlerinin takibi ve sonuçlandırılmasından yetkili taşıyıcı firmalar sorumludur. Bu işlemler için gümrük müşavirliği bedeli, ambar ücreti ve ihracatçılar birliği ücreti benzer biçimde maliyetler çıkarılmaz. Etgb düzen yetkisi olan pts, dhl, ups ve tnt şeklinde kargo firmaları aracılığı ile mikro ihracat prosedürleri en az seviyeye indirilebilir.