E-İhracat Nedir?

November 8, 2017
post-image

Sınır Ötesi Ticaret veya Küresel Ticaret tasvirlerinin kullanımı, İngilizce’deki “Cross Border eCommerce”, “Borderless eCommerce” veya “Cross Border Trade” tasvirlerinden feyzalınarak ve Türkçe çevirisi yapılarak çıkmıştır. Türkiye’deki KOBİ’ler açısından düşünecek olursak, bana göre pazarlama iletilerinde güzel duran bu tasvirler, aktarmak istenilen ileti ve fırsatlar istikametinden bakarsak çok büyük oranda E-İhracat niyetleri ile birebir aynıdır.

  Mikro ihracat, elektronik ticaret gümrük beyanı (etgb) kapsamında meydana getirilen bir ihracat türüdür. Buna bakılırsa, etgb kapsamında yurt dışına meydana getirilen kdv’siz satış tutarı 7.500 Euro’yu geçmemelidir. Şu demek oluyor ki iktisat bakanlığı’nın kabul etmiş olduğu mikro ihracat üst limiti 7.500 Euro’dur. Ayrıca, satılan ürünün ağırlığı 150 kg'ı aşmamalıdır. Bu tür satış uygulaması, genel olarak “mikro ihracat” olarak tanımlanır.

   Satış tutarı 7.500 Euro’yu ve ağırlığı 150 kg'ı geçerse normal gümrük beyannamesi düzenlenmesi icap eder. Etgb ücretsizken, düzgüsel bildiri ücrete tabidir. Mikro ihracat uygulamaları ile yurt dışına ürün satışlarında kdv’siz satmaca düzenlenmelidir.

  Mikro ihracat ile meydana getirilen satışların gönderileri, ülke dışına ancak etgb ile çıkarılabilir. Tamamen ücretsiz olan etgb, gümrük müşavirlerine ihtiyaç olmadan dijital ortamda düzenlenebilir. Etgb, dış ticarette gereken birden fazla belgeyi ortadan kaldırmıştır. Çünkü mikro ihracat süreçlerini hızlandıran bir beyandır.